Srbija će uskoro imati operabilnih deset „migova 29“, što je, u poređenju sa regionom, ubedljivo najznačajniji broj i na tome se neće stati, jer je želja da se građani osećaju sigurno, najavio je Aleksandar Vučić.
Dodao je da će u subotu imati važan telefonski razgovor sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom.
„Zahvaliću se na pomoći, jer smo to dobili pod najpovoljnijim mogućim uslovima, a mi ćemo nastaviti da jačamo svoju armiju“, rekao je predsednik Srbije.
„Mi nikakve sukobe nećemo i ne želimo, ali hoćemo da budemo sigurni da smo u stanju da zaštitimo, sačuvamo i odbranimo našu zemlju“, rekao je Vučić, nakon otvaranja fabrike u Rumi.
Stanje u vojsci, smatra predsednik, neuporedivo je bolje nego što je bilo ranije, a podsetio je da, kada je on postao ministar odbrane, da tada nije bio nijedan „mig 29“.
„Imali smo jedan plus jedan ‘mig 21’, kao i dva ‘miga 29’ van resursa. Nemojte da zaboravite da sam više puta rekao da sam bio izložen podsmesima i napadima kako nikada neće stići ti ‘migovi’, videli ste da ih nisam čak čekao na aerodromu, zato što se podrazumeva da, kada narodu i građanima kažem da sam se dogovorio sa predsednikom Putinom, to znači da će to biti urađeno“, rekao je predsednik.
Vojnici će biti zadovoljniji, ističe Vučić i kaže da će imati „značajno, veoma značajno povećanje plata“.
„Da li je to dovoljno – nije, ali i sledeće godine, kada dođe kumulativno, kada računate, biće značajno više. Oni nemaju manje u odnosu na ono što su imali pre smanjenja, sada će imati značajno više, tako da verujem da je vojska danas mnogo jača, a vi ćete imati priliku 20. oktobra da vidite kako treba da izgleda kada je opremljeno 1.500 vojnika naše specijalne brigade, ali videćemo da li će biti još nekih“, rekao je Vučić.
„Želim što bolje odnose između Srbije i Hrvatske“
Mera srpsko-hrvatske saradnje ne može biti stepen poniženja građana Srbije i srpskog naroda, rekao je Vučić povodom odlaganja susreta s hrvatskom predsednicom Kolindom Grabar Kitarović.
Predsednik Vučić je istakao da su dva predsednička kabineta u kontaktu i da rešavaju taj problem.
„Želim da gledam u budućnost i da radim na tome da se naprave što bolji odnosi između dve zemlje“, istakao je srpski predsednik u razgovoru s novinarima u Rumi.
„Mera naše saradnje, međutim, nikako ne sme da bude mera poniženja građana Srbije i srpskog naroda“, rekao je Vučić.
Primetio je da bi mu, ako bi komentarisao izjave hrvatskih političara, poput Plenkovića i Jandrokovića, trebalo dva dana da o tome govori.
„Verujem u veću ozbiljnost i posvećenost u našim odnosima“, poručio je Vučić.
„Spomenik Tepiću problem, a nije teroristi Barešiću“
Predsednik Vučić je, komentarišući izjave iz Hrvatske zbog podizanja spomenika majoru JNA Milanu Tepiću, rekao da problem predstavlja obeležje čoveku koji je dao svoj život za zakletvu vojsci, državi i zastavi, a nije problem pravosnažnom odlukom osuđeni terorista Miro Barešić.
Predsednik Vučić je rekao da su Tepić i vojnik Stojadin Mirković dali zakletvu jugoslovenskoj vojsci, zastavi, a ne hrvatskom MUP-u, koji je tražio da se predaju.
„Jesu li to činjenice ili nisu, da li sam nešto slagao ili rekao istinu? Što se svi plaše, tresu od straha da izgovore istinu?“, upitao je Vučić i dodao:
„Čovek koji je položio život za zakletvu i zastavu je problem, a nije problem pravosnažnom presudom osuđeni terorista kakav je Barešić i to ne od strane srpskog nego švedskog suda. A koliko ulica Mile Budaka imate – neću dalje.“
Novinare je interesovalo i da li će Srbija nekom deklaracijom ili drugim aktom odgovoriti na zakon o braniteljima koji je u proceduri u Saboru, na šta je predsednik Republike rekao da nećemo da donosimo nikakve zakone i akte zato što bismo „nekome terali kontru“.
Ponašaćemo se u skladu sa interesima Srbije i štitićemo ih na najbolji način, poručio je Vučić.
Upitan je i kako gleda na pojavljivanje Veselina Šljivančanina neposredno pred svečanost otvaranja nove fabrike u Rumi, na šta je šef države rekao da ga je video ispred kapije.
„Slobodan je čovek, izdržao je svoju kaznu. Šta biste, da ga uhapsite, ubijete – jel’ vam se obraćao nešto, mešao u nešto, smetao, napadao vas… Šta biste, da ga vežemo u okove, ubijemo… šta da uradimo?“, upitao je Vučić.
Naveo je i da je Šljivančanin odslužio kaznu, da ne želi da ulazi u pravnu prirodu Tribunala, ali da je u „takvom tribunalu“ odslužio ono što su odredili i zapitao: „Šta još očekujete da treba uradi i on i svi mi?“
„Zato će Gotovina biti predsednik ako nekome zatreba, ali je problem što će neko da stoji na pet kilometara od nekoga“, istakao je Vučić.
„Kosovo nije ni imalo šanse za Unesko“
Kosovo nije imalo nikakvu šansu da bude primljeno u Unesko i Interpol, ocenio je predsednik Vučić i poručio da ćemo se mi uvek boriti za očuvanje naših crkava, manastira, kulturne baštine.
Odgovarajući na pitanja novinara, Vučić je rekao da je „očigledno njegov oprez bio tačniji nego tvrdnje kosovskog ministra spoljnih poslova Bedžeta Pacolija“, koji je, kako je rekao, govorio o tome da Kosovo ima garantovane glasove.
„I Pacoli, kao ranije Jeremić, pošto su se uvek hvalili velikim aktivnostima, a nije im baš išlo najbolje u tome, sada se vidi da će Kosovo još jedno dve godine morati da sačeka, a i onda ćemo videti“, rekao je Vučić, te zaključio:
„Nisu imali gotovo nikakvu šansu, ali ćemo se mi uvek boriti za očuvanje naših crkava, manastira, kulturne baštine na Kosovu.“
Upitan očekuje li da će Kosovo nastaviti da lobira za prijem u Unesko i Interpol, Vučić je rekao da to svakako sledi, s obzirom na to da su i Tači i Pacoli, kako je rekao, „ozbiljni protivnici“.
„I Rama, koji to s njima radi, takođe je ozbiljan protivnik, ali mnogo ozbiljniji su njihovi politički sponzori i tu je naša teška bitka“, rekao je, te poručio da je zato važno da što pre razgovaramo kao ovde u Rumi, o tome šta proizvodimo i kako ćemo da živimo bolje.
Kako je primetio, niko ga danas nije pitao da li je probao „te nudle i prezle koje će praviti fabrika u Rumi“, a takve će stvari, dodao je, biti naša glavna tema u budućnosti.
„Peti oktobar početak otvaranja Srbije, ali i pljačkaških privatizacija“
Peti oktobar 2000. imao je i dobrih i loših strana, rekao je predsednik Vučić i ocenio da je to bio početak otvaranja Srbije prema svetu, ali i početak najgore pljačkaške privatizacije u istoriji Srbije.
Predsednik Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara u Rumi, rekao da lično ne voli kada Srbi učestvuju u sukobima oko prošlosti, te da bi to radije prepustio nekom drugom.
„To je imalo dobrih i loših strana i mislim da sam poprilično objektivan kad o tome govorim. Dobro je što je Srbija mogla da vidi svet i svet Srbiju i što smo počeli da se otvaramo, da ne ulazimo sad u to čije su zasluge ili krivica pre toga bile za zatvaranje“, rekao je on.
Loše je, naznačio je, što je to bio početak najgore pljačkaške privatizacije u istoriji Srbije.
„Za dolazak defakto tajkuna, koji su na različite načine upravljali zemljom i razorili fabrike da gotovo ništa nije ostalo“, rekao je Vučić i dodao da su građani to dobro razumeli i da je trebalo četiri godine da oporavimo javne finansije.
Kako je dodao, stvari nikad nisu crno-bele, ali mu smeta što neki pokušaju da sakriju šta se dešavalo.
„Ni na RTS-u, a kamoli negde drugde, nećete videti trenutke kad je linčovan Dragoljub Milanović, jer je to trebalo da se sakrije“, rekao je Vučić i dodao: „Što se neki utrkuju da govore o nečemu, to pitajte njih.“
izvor – RTS