Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Njujorku da se svet danas nalazi u opasnoj i komplikovanoj situaciji, da se u sedištu UN moglo čuti i „mnogo teških reči“ u tom kontekstu, te da je nama, kao maloj zemlji, bolje da ostanemo „izvan svakog radara“.
Aleksandar Vučić je sa novinarima u sedištu UN razgovarao posle obraćanja američkog predsednika Donalda Trampa, koji se fokusirao na zemlje koje smatra najvećim bezbednosnim izazovom po svetsku zajednicu, a posebno na Severnu Koreju, a koje je, po proceni srpskog predsednika, naišlo na veoma podeljen prijem i reagovanja.
Na pitanje Tanjuga kako ocenjuje aktuelnu situaciju u svetu, na tragu ocena da će ta pitanja biti dominantna i u debati nasednici Generalne skupštine, Vučić je primetio da mu se čini da postoje određene paralele sa situacijom pred Prvi svetski rat i nekim drugim istorijskim periodima i prilikama.
„Mislim da je svet danas u veoma opasnoj situaciji. Mnogo se teških reči danas moglo čuti. Ostaje da se vidi šta će na to reći predstavnici Irana, Venecuele, Severne Koreje, ali i Kine i drugih zemalja“, rekao je predsednik u izjavi srpskim novinarima.
Vučić je istakao da je situacija u svetu vrlo komplikovana, a da je za nas, kao brojčano i teritorijalno malu zemlju, bolje da budemo tihi i „van svakog radara“, te da čuvamo svoju zemlju i budućnost naše dece.
Naše je, istakao je šef srpske države, da uradimo sve da nikada ne budemo na spisku zemlja koje je danas „u pakao slao američki predsednik“, da vodimo pametnu politiku, da svoju zemlju i narod sačuvamo i, ako je potrebno, a jeste, bolje je da i on kao predsednik ne pokazuje ni svoj, ni naš ponos na svakom mestu, da bi našu zemlju sačuvali, štiteći, pritom, interese Srbije i naših građana.
Pažljivo je, kaže, slušao govor američkog predsednika, a porazgovarao je o njemu i sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovom, sa kojim je imao bilateralni susret u sedištu UN, kao i sa predstavnicima Sejšela, koji u zdanju svetske organizacije sede pored nas, a veoma su nam važni, ne samo zbog odnosa u Unesku.
„Predsednik sam male zemlje i ne mogu da govorim sve što o tome mislim, ali mogu da kažem da ćemo svaku reč predsednika Trampa analizirati. Videla se duboka, duboka podeljenost oko njegovog govora u sali Generalne skupštine UN“, rekao je Vučić, koji je ranije danas u Njujorku imao niz bilateralnih sastanaka.
„Sve drugo što bih komentarisao nisam siguran da bi bilo u našem interesu“, istakao je.
Vučić je kazao da je čuo danas nekoliko dobrih poruka, ali i nekoliko za njega iznenađujućih i teških.
„Analiziraćemo ozbiljno, danima i nedeljama ćemo raditi na Trampovom govoru, kao i na govorima nekih drugih, da bismo mogli da pronađemo prave zaključke za vođenje srpske politike u narednom periodu“, rekao je predsednik.
Prema njegovim rečima, tih 45 minuta govora ćemo analizirati narednih 45 dana da bismo izvukli pouke kako da se ponašamo u budućnosti i šta je to što je najbolje za Srbiju.
„Idealna prilika za bilateralne razgovore“
Predsednik Vučić imao je danas niz bilateralnih razgovora u sedištu UN, tokom kojih je sa sagovornicima razmatrao situaciju u svetu i regionu, ali i pozvao na pospešivanje ekonomske saradnje.
Predsednik Vučić je, u izjavi novinarima, rekao da je učešće na sednici Generalne skupštine UN idealna prilika za bilateralne razgovore i da svetska organizacija postaje ponovo važna, jer više ne postoji unipolaran svet.
Jedan od najvažnijih bilateralnih susreta bio je, svakako, razgovor sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovom.
Predsednik Vučić je s tim u vezi istakao da je u prvih sedam meseci trgovinska razmena Srbije i Rusije dostigla nivo od 1.470 milijardi evra, kao i da je zabeležen najveći izvoz iz Srbije do sada u visini od 567 miliona evra, kao i da je taj rast ostvaren zahvaljujući uvećanom izvozu u visini od 25,08 odsto.
Rekao je da Srbija izvozi trešnje, jabuke, breskve, ali ne samo sirovo voće i povrće, već tu ima i fabričkih proizvoda i prerađevina.
Sastanak sa Lavrovom, kako je dodao, bio je najduži i ticao se bilateralnih i svetskih pitanja.
„Uspeli smo da mnogo stvari razmotrimo, sve u senci onoga što je govorio na sednici Generalne skupštine UN američki predsednik Donald Tramp. Razgovarali smo o političkim temama. Rekao sam da Srbija čvrsto drži do svoje vojne neutralnosti, da nećemo biti članica ni NATO-a, ali ni bilo kog drugog vojnog bloka, da ćemo štititi svoju vojnu neutralnost“, poručio je Vučić.
Na marginama otvaranja 72. Generalne skupštine, Vučić je imao bilateralne razgovore sa norveškom premijerkom Ernom Suldberg, koju je pozvao da dođe u Beograd, i kako kaže, očekuje da će uskoro uslediti ta poseta.
Takođe se sastao i sa rumunskim kolegom Klausom Johanisom, te najavio da će uskoro posetiti Rumuniju.
Isto tako, sastao se i sa premijerom Švedske Stefanom Levenom, kojem je zahvalio na investicijama iz te zemlje i zamolio da u Srbiju i dalje dolaze švedske kompanije.
„Pohvalio sam se da smo otvorili ‘Ikeu’, koja uspešno radi u Srbiji, kao i da želimo još više investicija“, rekao je Vučić.
Pored toga sastao se i sa ministrom sploljnih poslova Austrije Sebastijanom Kurcom i imao i susrete i razgovore sa premijerom Slovenije i Hrvatske, Mirom Cerarom i Andrejem Plenkovićem, a pozdravio je i makedonskog premijera Zorana Zaeva, te se u dužem razgovoru zadržao sa predsedavajućim Predsedništva Bosne i Hercegovine Draganom Čovićem i zatim i predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem.
„Razgovarali smo o našim stvarima u regionu. Zadržao sam se dugo sa Plenkovićem sa kojim sam razgovarao o bilateralnim odnosima, kako da ih popravimo, kako da raste i ekonomska saradnja“, rekao je Vučić.
Sa predsednikom Crne Gore on je, kaže, razmotrio zajedničke infrastrukturne projekte, pre svega povezivanje auto-putem, odnosno auto-put Čačak–Požega, u dužini od 31 kilometar i Požega–Boljare dug 107 kilometara.
„Razgovarali smo kako teku radovi“, dodao je Vučić.
Istakao je da je sa svojim sagovornicima iz regiona razmenio mišljenje o stanju u Bosni i Hercegovini, dodajući da je veoma bitno da se o tome razgovara ozbiljno i odgovorno.
Takođe se u sedištu UN sastao i sa predsedavajućim 72. Generalne skupštine UN Miroslavom Lajčakom i drugim predstavnicima svetske organizacije.
izvor – RTS