RADIO-TELEVIZIJA ŠUMADIJA - ARANĐELOVAC - 034 723 886

Saveti i preporuke PSSS Kragujevac

Jabučasto voće nalazi se u fazi, plodovi oko polovine krajnje veličine.

 

Zbog učestalih padavina u periodu primarnih infekcija od prouzrokovača čađave pegavosti listova i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis)  i kruške (Venturia pirina)   u mnogim zasadima se beleži prisustvo simptoma na listovima. U takvim zasadima,  preporučuje se nastavak zaštite fungicidima. Pre najavljenih padavina,  primena nekog od registrovanih preventivnih fungicida za tu voćnu vrstu:

  • Dithane M-45 (mankozeb) 0,25% ili
  • Syllit 400 SC (dodin) 0,15%

U zasadima jabuka gde je zastupljen sortiment osetljiv na  pepelnicu i gde su prisutni simptomi pepelnice, preporučuje se primena registrovanog fungicida:

  • Topas 100 EC (penkonazol) 0,04%.

Kruška:

Što se kruške tiče  u cilju zaštite od čađave krastavosti kruške (Venturia pirina) preporučuje se primena fungicida:

 

·         Polyram (a.m. metiram)…0,2 %

 

Kod ranih sorti krušaka čija se berba očekuje u narednom periodu hemijske mere zaštite se ne preporučuju!

U jabučastim zasadima registrovano je prisustvo simptoma bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora). S obzirom da se radi o veoma destruktivnom oboljenju

Koje se  u vlažnim uslovima se veoma brzo  širi.

 

Preporučuje se proizvođačima jabuka, krušaka i dunja ukoliko se registruje ovo oboljenje, po suvom i toplom vremenu, mehaničko uklanjanje zaraženih biljnih delova uz osnovne higijenske mere:

·     dezinfekcija alata, obuće i odeće radnika sa 10% rastvorom natrijum hipohlorita  ili 70% rastvorom etil alkohola

·     rez prilikom odstranjivanja zaraženih delova mora biti takav da obuhvati 30 cm zdravog tkiva kod jabuke i 50 cm kod kruške

·     rane na drvenastom delu potrebno je dezinfikovati premazivanjem sa 3% rastvorom bakarnih preparata

·     odsečene delove nikako ne bacati na zemlju već ih stavljati u pvc vreće i odstanit sa parcele i spaliti

·      zaražena stabla obeležiti vidljivom trakom ili bojom i nakon 7 dana ponovo pregledati pa ukoliko je potrebno ponoviti postupak mehaničkog uklanjanja

·     nakon odstranjivanja zaraženih biljnih delova preporučuje se tretman preparatima na bazi fosetil-aluminijuma (Aliette flash,Legat)  u koncentraciji 0,4 – 0,45 %.

 

 

 

 

Koštičavo voće:

U toku je berba ranih sorti koštičavog voća

Nestabilno vreme sa čestim padavinama  je izuzetno povoljno za razvoj prouzrokovača velikog broja patogena, pre svega prouzrokovača različitih vrsta truleži ploda (Monilinia spp.).  Kako je i za naredni period najavljeno nestabilno vreme pereporuka proizvođačima je da izvrše tretman u cilju zaštite plodova:

Signum (a.m.boskalid+piraklostrobin) 0,5-0,75 kg/ha ili

Switch 62,5 WG (a.m.ciprodinil+fludioksonil) 0,8-1 kg/ha.

 

Takođe, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da prilikom pregleda voćnjaka obrate pažnju na moguću pojavu pepelnice breskve (Sphaerotheca pannosa var persicae). U cilju zaštite , ukoliko su prisutni simptomi,  da se izvrši tretman preparatom:

Kolosul, Webesan (a.m.sumpor) 0,3-0,5%.

 

Navedene tretmane primeniti samo kod kasnostasnih sorata!

Obavezno treba voditi računa o karenci primenjenih preparata!

 

Šljiva

Nestabilni vremenski uslovi koji vladaju pogoduju razvoju prouzrokovača šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila), kao i prouzrokovača plamenjače šljive (Polystigma rubrum). U cilju zaštite šljive od navedenih patogena proizvođačima se preporučuje primena nekog od fungicida:

 

  • Mankogal 80, Bevesan 45 M… (a.m.mankozeb) u koncentraciji 0,2-0,25%.

 

Ratarske kulture:

Česte padavine i dugotrajna vlaženja u periodu intenzivnog porasta mogu prouzrokovati pojavu sledećih patogena suncokreta:  prouzrokovač bele truleži,  sivo mrke pegavosti stabla,  crne pegavosti suncokreta,  prouzrokovač mrke pegavosti suncokreta.

Pictor (a.m.dimoksistrobin +boskalid) 0,3 -0,5 l/ha.

Što se pšenice tiče u usevima gde nije obavljena zaštita u fazi klasanja vidni su simptomi šturosti klasa što će uticati na smanjenje prinosa.

Kukuruz dobro podnosi ove padavine, problem je u usevima na kojima nije odrađen herbicidni tretman nakon setve (na crno) jer u velikoj meri nije bilo mogućnosti obaviti herbicidni tretman u fazi razvoja 4-5-6 lista. Poljoprivredni proizvođači koji su bili spremni da odvoje više sredstava i obave herbicidni tretman do desetog pera takođe su bili sprečeni učestalim i obilnim padavinama.

 

Dipl. inž. za zaštitu bilja Lidija Vulovic PSSS Kragujevac