RADIO-TELEVIZIJA ŠUMADIJA - ARANĐELOVAC - 034 723 886

Savet bezbednosti UN danas o Kosovu i Metohiji

sb

Posle nekoliko dana polemisanja i oštrog protivljenja pojedinih zapadnih država, sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Kosovu i Metohiji ipak će biti održana danas u Njujorku, objavljeno je na sajtu UN.

Kako je navedeno u programu rada Saveta bezbednosti UN za današnji dan, sednica na kojoj će se raspravljati o novom tromesečnom izveštaju o radu Unmika zakazana je za 15 časova po lokalnom vremenu, odnosno 21 sat po srednjoevropskom vremenu.

Srbiju će predstavljati prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Pored zalaganja za očuvanje redovne dinamike i formata sednica Saveta bezbednosti o radu UNMIK-a, kao i podrške radu ove misije u nesmanjenom obimu i sa neizmenjenim mandatom, ministar Dačić će u svom izlaganju dati osvrt na izveštaje generalnog sekretara Ujedinjenih nacija o radu UNMIK-a.

Pored toga, izneće srpsku ocenu aktuelne situacije na Kosovu i Metohiji, posebno u kontekstu niza provokativnih i jednostranih poteza Prištine u prethodnom periodu, kao i povećanog broja napada na Srbe i njihovu imovinu u Pokrajini, saopštilo je Ministarstvo.

Do poslednjeg momenta bilo je neizvesno da li će sednica biti održana jer su se četiri zemlje, SAD, Velika Britanija, Nemačka i Poljska, protivile da se redovni tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN o KiM nađe na dnevnom redu sednice.

Velika Britanija tražila je da se pitanje Kosova zauvek skine sa dnevnog reda Saveta bezbednosti, dok Amerikanci smatraju da sednice treba da se održavaju dva puta godišnje.

Rusija je predložila da se sednice održavaju na četiri meseca.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je ranije za RTS da je normalna reakcija da sednice bude, ali da je Srbija spremna da, iako nije deo tih konsultacija, pregovara o tome koliko će se puta godišnje raspravljati o Kosovu.

„To ne zavisi od Srbije već od vremena u kojem generalni sekretar podnosi izveštaj, pošto je na tri meseca, stoji da treba da ih razmatra Savet bezbednosti. Za nas je najvažnije da se ova tema zadrži na agendi Saveta bezbednosti. Da li će biti na tri, četiri ili šest meseci, o tome smo spremni da razgovaramo. Mislimo da bi bilo dobro za sam nastavak dijaloga da sednica bude održana“, naveo je Dačić.

izvor – RTS