Zahvaljujući izvozu koji je u proteklih dvanaest meseci ostvarila automobilska industrija, region Šumadije, statistički je u finasijskom plusu.
Broj novoosnovanih firmi veći je od preduzeća koja su prestala sa radom, ali se u realnom privrednom okuženju, privredni rast može ostvariti jedino ulaganjem u mala i srednja preduzeća.
„Stvar se svodi na dimanizam i snagu malih i srednjih preduzeća, da što više njih investira po malo. Tako bi smo stvorili privredni rast, a potom došli i do pravog pitanja, a to je privredni ambijent“, kaže Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta Srbije.
Preduzetnici koji bi da otvaranju svoje firme, suočavaju se sa različitim problemima: od administratifnih, do kadrosvkih.
„Važno nam je da utičemo na obrazovni sistem i da ga menjamo, da od najranijih dana deca budu upoznata sa time šta znači preduzetništvo, šta znači preuzeti odgvornost za svoj posao, za svoju ideju i kreativnost, a ne samo čekati posao“, obujašanjava Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.
Rizika se boje svi, a ekonomisti kažu da je on u Srbiji i dalje prepreka za nove investicije.
„Poslovni rizik i poslovno okruženje kod nas jača, ipak poslovni ambijent je bolji, ali on još uvek nije dovoljno dobar da eliminiše sve rizike, tako da još uvek to stoji kao barijera za naše privrednike“, smatra Petar Veselinović, predsednik Društva ekonomista Kragujevca.
Zabeležen je i skroman rast zarada u provatnom sektoru, ali su one i delje niže nego u javnom. Najviše šansi za tržišni uspeh imaju IT kompanije i finasijski sektor.