RADIO-TELEVIZIJA ŠUMADIJA - ARANĐELOVAC - 034 723 886

Poskupljenje struje

electric-lines-1

Posle oktobarskog poskupljenja struje prosečna cena za kilovatčas iznosi 6,6 dinara.

Analize pokazuju da će poskupljenje struje iznositi nešto više od 120 dinara na mesečnom nivou.

Prosečna potrošnja struje u domaćinstvima u Srbiji iznosi od 300 do 400 kilovatsati, te će mesečni računi biti između 2.500 i 3.500 dinara.

Najisplativije je grejanje na tea peći, koje se pune noću kada je tarifa znatno jeftinija.

Ovo poskupljenje odnosi se na domaćinstva i manje radnje i ne bi trebalo da utiče na poskupljenje druge robe i usluga.

I toplane su tehnički spremne za grejnu sezunu, a od danas počinju funkcionalne probe. Juče je održan sastanak Udruženja toplana Srbije sa kojeg je poručeno da neke toplane imaju probleme jer su, na primer, obezbedile samo mazut za 15 dana grejanja.

Ovaj problem se ponavlja godinama, a najviše problema imaju toplane koje nemaju alternativu te mogu da se greju samo na mazut. Međutim, one uvek mogu da računaju na robne rezerve, ali taj mazut mora ili da se vrati ili da se plati.

Inače, u grejnu sezonu ulazimo sa starom cenom grejanja, ali su izostala i najavljena pojeftinjenja. Tako se, na primer, u Nišu 1.700 korisnika isključilo sa daljinskih sistema grejanja.

Ministar energetike Aleksandar Antić poručio je građanima da se drže daljinskih sistema grejanja.

„Moja preporuka svim lokalnim samoupravama je da u sistemu svojih toplana smanjuju fiksne troškove i učine da te cene budu povoljnije za građane i da se ne okreću struji. Ljudi, struja je sofistiran i previše skup izvor energije da bi se koristio za grejanje“, rekao je Antić.

Vlada je obezbedila dovoljno svih energenata – i gasa, i struje, i uglja, međutim toplane moraju da sa lokalnim samoupravama reše problem starih dugova. U tome su uspele beogradske toplane.

Najsiromašniji građani i socijalno ugroženi, u zavisnosti od primanja, mogu dobiti besplatnu struju i gas.

izvor – RTS