RADIO-TELEVIZIJA ŠUMADIJA - ARANĐELOVAC - 034 723 886

Petnaest godina od ubistva Zorana Đinđića, Vlada Srbije odobrila sredstva za spomenik

Zorana-Djindjica

Ispred sedišta Vlade Srbije 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić.

Nekoliko sati nakon ubistva Đinđića proglašeno je vanredno stanje u zemlji, koje je trajalo do 22. aprila, kada je ukinuto na predlog Vlade Srbije.

Đinđić je sahranjen 15. marta u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija. U pogrebnoj povorci na ulicama Beograda bilo je više stotina hiljada građana.

Vlada Srbije na vanrednoj sednici odobrila sredstva za podizanje spomenika pokojnom premijeru Srbije Zoranu Đinđiću.

„Vlada Republike Srbije danas je donela odluku da Gradu Beogradu izvrši transfer 13.257.000 dinara, kako bi predlog predsednika Vučića o podizanju spomenika, 15 godina posle ubistva premijera Zorana Đinđića, bio realizovan“, navedeno je u saopštenju.

Takođe, navodi se i da „Vlada smatra svojom obavezom da finansira izradu spomenika čoveku koji je ubijen kao predsednik Vlade“.

Nakon odobrenih sredstava, uprava Grada Beograda će odmah po dobijanju ovog transfera potpisati ugovor sa autorom Mrđanom Bajićem i njegovom timom, kako bi izrada spomenik počela odmah.

Podseća se da je Skupština grada Beograda donela odluku na sednici održanoj 8. juna 2016. da u Beogradu bude podignut spomenik premijeru Đinđiću, kada je imenovan Odbor za podizanje spomenika.

Predlog za podizanje spomenika uputio je tadašnji premijer, a današnji predsednik Srbije koji je tada rekao da će izradu spomenika finansirati Vlada.

Konkurs za spomenik je raspisan 10. marta 2017, a završen je 21. oktobra. Na tom konkursu pobedilo je rešenje Mrđana Bajića, za koji će zvučne instalacije raditi Biljana Srbljanović.

Prema rešenju, spomenik će biti izvijena prekinuta strela.

U januaru 2001. godine, postao je prvi srpski premijer, koji iza sebe nema komunističku prošlost.

U ekspozeu koji je podneo poslanicima Narodne skupštine Srbije naveo je da je Srbija u prethodnih deset godina bila prepuštena „na milost i nemilost brutalnim interesnim grupama unutar zemlje i međunarodnim interesima spolja, ali da je to vreme prošlo 5. oktobra“.

„Srbija je uzela svoju sudbinu u svoje ruke, a današnji dan u simboličnom smislu razumemo kao 6. oktobar, kao početak sprovođenja nacionalnog konsenzusa za korenite promene“, rekao je tada Đinđić.

Za vreme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi u Srbiji.

izvor – RTS,b92