Svaki šesti par u Srbiji ne može da dobije dete. Sa koliko teškoća, predrasuda i birokratije se oni susreću na putu da vantelesnom oplodnjom dođu do bebe, najbolje znaju oni sami. U svetu je slično, samo se zakoni razlikuju.
Predsednica Udruženja „Šansa za roditeljstvo“ Sandra Jovanović kaže da će novo uputstvo koje treba da donese Republički fond za zdravstveno osiguranje promeniti situaciju, a to je neograničeni broj postupaka vantelesne oplodnje sa starosnom granicom za ženskog partnera 43 godine.Gostujući u Beogradskoj hronici, Sandra Jovanović iz Organizacije „Šansa za roditeljstvo“ je rekla da se budući roditelji najčešće žale na ograničenje u smislu starosne granice, administraciju, slabu psihološku podršku, na nerazumevanje ljudi iz okoline.
„Vrlo često okolina ne razume problem neplodnosti pa dolazimo do toga da prosto kažu neke rečenice koje nisu prigodne i koje ljude zabole. Ima više problema, ovo je slojevita tema i ne možete joj prići sa jedne strane, zahteva da je nekako obuhvatite sa svih strana“, rekla je Jovanovićeva.
Odgovarajući na pitanje šta će im biti lakše od ponedeljka, ona kaže da će novo uputstvo koje treba da donese Republički fond za zdravstveno osiguranje promeniti situaciju, a to je neograničeni broj postupaka vantelesne oplodnje sa starosnom granicom za ženskog partnera 43 godine.