RADIO-TELEVIZIJA ŠUMADIJA - ARANĐELOVAC - 034 723 886

Nacionalni dan bez duvanskog dima

duvan

Nacionalni dan bez duvana u Srbiji se tradicionalno obeležava 31. januara, sa ciljem podizanja svesti o upotrebi duvanskih proizvoda kao izuzetno važnom javnozdravstvenom problemu u našoj sredini.

Ovogodišnji slogan – „Život bez duvana – za bolju budućnost novih generacija“, stavlja snažan naglasak na pretnju koju duvanski proizvodi predstavljaju po zdravlje zajednice, posebno ističući uticaj na najmlađe.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) procenjuje da upotreba duvanskih proizvoda godišnje u svetu odnese više od 8 miliona života. Još više zabrinjava podatak da je od ovih 8 miliona, oko 7 miliona smrtnih slučajeva povezano sa direktnom upotrebom duvana, dok je oko 1.2 miliona smrtnih slučajeva nastupilo kod nepušača koji su bili izloženi duvanskom dimu.

Opasnosti koje potiču od efekata pasivnog pušenja zaslužuju da im se posveti nešto više prostora. Dim koji ispunjava prostorije u kojima se puši povezan je sa izazivanjem kardiovaskularnih i respiratornih, dok kod dece povećava rizik od nastanka sindroma iznenadne smrti odojčeta. Dodatno, opasnost postoji i kod trudnica, gde se beleže komplikacije u trudnoći i mala porođajna masa deteta. Važnost uklanjanja duvanskog dima iz prostora u kojima se boravi, izrazito je naglašena ovim činjenicama.

Razmišljanje o deci kao o populaciji koja je posebno ugrožena efektima duvanskog dima, jedan je od fokusa ovogodišnje kampanje povodom Nacionalnog dana bez duvana. Kod dece i odojčadi, duvanski dim može doprineti češćim i jačim napadima astme, razvoju respiratornih infekcija i infekcija uha. Stoga je uloga roditelja u obezbeđivanju prostora bez duvanskog dima za njihovu decu – nezamenljiva.

Potrebno je da prostore u kojima dete boravi budu bez duvanskog dima, pa tako ne bi trebalo dozvoliti pušenje u kući ili automobilu. Što se drigih prostora tiče, sa decom ne bi trebali da boravite u prostorijama u kojima se puši, kao što su recimo kafići, restorani ili druga javna mesta gde je pušenje dozvoljeno.

Kakvo je stanje u populaciji mladih, a u vezi sa stavovima prema upotrebi duvanskih proizvoda, najbolje ilustruju rezultati Globalnog istraživanja upotrebe duvana kod mladih (Global Youth Tobacco Survey – GYTS) koje je sprovedeno 2017. godine od strane Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ uz podršku Ministarstva zdravlja, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Svetske zdravstvene organizacije. Učestvovali su učenici uzrasta 13-15 godina, a podaci iz reprezentativnog uzorka svih škola u Srbiji govore da 11 odsto učenika puši cigarete, podjednako devojčice i dečaci, šest odsto učenika koristi elektronsku cigaretu, šest od 10 sadašnjih pušača pokušalo je da prestane sa pušenjem u prethodnih 12 meseci.

Od ukupnog boja učenika koji sada puše cigarette njih 70,4 odsto dolazi do cigareta tako što ih kupuje u prodavnicama, samoposlugama ili na kioscima, a 82,6 odsto onih učenika koji kupuju cigarete nije bilo sprečeno da ih kupi zbog svojih godina.

Rad na smanjenju upotrebe duvanskih proizvoda u svim populacijama, kao i podizanje svesti o važnosti regulatornih akcija u ovoj oblasti, biće važni ciljevi obeležavanja Nacionalnog dana bez duvana 2020. godine.