Pravoslavni vernici koji poštuju julijanski kalendar slave Božić – najradosniji hrišćanski praznik.
Božić je, uz Uskrs, najveći hrišćanski praznik. To je dan kada hrišćanski svet slavi rođenje Hristovo i kada je, prema verovanju, Hristov duh sveprisutan među ljudima, donoseći im mir i praštanje.
Osim Srpske pravoslavne crkve, Božić se po julijanskom kalendaru slavi i u ruskoj, gruzijskoj i makedonskoj crkvi, Jerusalimskoj patrijaršiji, a obeležavaju ga i Kopti.
Tradicionalno, od 2002. godine, ponoćna liturgija služi se u Hramu Svetog Save oko kog se tokom večeri okupio veliki broj građana.
Praznovanje Božića počelo je prvim ponoćnim liturgijama, a uoči najradosnijeg hrišćanskog praznika patrijarh Irinej je u Hramu Svetog Save, nakon što je upaljen badnjak na platou ispred hrama, služio večernju liturgiju.
Nekoliko stotina vernika prisustvovalo je ponoćnoj liturgiji u Hramu Svetog Save u Beogradu na Vračaru.
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej sa vernicima od 9.00 služi Svetu arhijerejsku liturgiju u kripti Hrama, a lomljenje česnice biće organizovano u 12 sati na platou ispred Hrama.
Zvona sa Hrama Svetog Save oglasila su se sinoć oko 23.30 kako bi pozvala vernike na liturgiju.
Prethodno je u maloj crkvi Svetog Save na Vračaru u prisustvu brojnih vernika služena Sveta arhijerejska liturgija.
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej sa vernicima na Badnje veče zapalio je badnjake na platou ispred Hrama.
Paljenjem badnjaka i liturgijama pravoslavni vernici koji Božić obeležavaju po julijanskom kalendaru, u svim crkvama u regionu obeležili su Badnje veče.
Pripreme za Božić počinju 40 dana pre 7. januara, kada počinje božićni post koji predstavlja pročišćenje duha i tela pred najradosniji događaj u pravoslavlju.
Od Božića do Bogojavljenja, ljudi se u Srbiji pozdravljaju rečima „Hristos se rodi“, a otpozdravljaju sa „Vaistinu se rodi“.
Božić je praznik cele porodice i zato se očekuje da ona tokom prazničnih dana bude na okupu. Vernici koji slave Božić dan započinju unošenjem nenačete vode, dočekivanjem položajnika, odlaskom u crkvu na službu i pričest, te prvim mrsnim doručkom.
Dug je spisak narodnih običaja koji krase ovaj praznik — od lomljenja pogače pa do igara koje simuliraju tobožnje vijanje Božića.
Prvi dan Božića je dan radosti rađanja, obnavljanja života, dok se drugi dan provodi u svečanom, tihom domaćem raspoloženju, a u crkvama služi liturgija zahvalnosti Bogorodici.