Građani Srbije će od danas samo pribavljati zahteve, a dokumenta državni organi iz službenih evidencija, rekao je pomoćnik ministra za državnu upravu Dražen Maravić i precizirao da službenici imaju rok od 15 da pribave dokumenta.
Maravić je kazao da, ipak, građani treba da budu strpljivi i ostave službenicima koji dan ili nedelju da se uhodaju u novom sistemu rada.
„Na primer kod dečijeg dodatka, promeniće se to što će umesto 10 dokumenata građani biti obavezni samo da pokaže ličnu kartu i zadravstvenu knjižicu, dok će ostalih osam pribavljati nadležni organ odnosno službenik koji vodi postupak“, naveo je Maravić za RTS.
On kaže da se u ovom slučaju javlja poteba da se utvrdi državljanstvo lica i da je svim organima dostavljeno uputstvo, pa je dovoljno da se uvidom u ličnu kartu – biometrijsku očitaju podaci o državljanstuv i prebivalištu, tako da te podatke ne bi više trebalo niko da pribavlja, ni sami službenici za potrebe stranaka, a kamoli same stranke.
„Očekujemo da se samo uz podnošenje zahteva za dečiji podatak, uz identifikaciju to jest ličnu kartu i zdravstvenu knjižicu, za stranku to završi“, dodao je Maravić.
On je rekao da će od tih osam dokumenata za dečiji dodatak službenici tražiti, na primer, od MUP-a potvrdu prebivališta za decu, od Poreske uprave o katastarskom prihodu, potvrda o nepokretnosti od RGZ i drugo.
„Ovde najmanje govorimo o elektronskoj upavi, jer ovo može i bez toga. Rok je odmah ili što pre ako postoji mogućnost elektronske razmene podataka, a ako onda je rok za pribavljanje dokumenata 15 dana“, kazao je pomoćnik ministra.
Takođe, za građane koji žele da se bave nekom privrednom aktivnošću, na primer ako se radi o malom biznisu, ranije je bilo potrebno da neko sam pribavi rešenje o registraciji pravnog lica.
„Sada svaki službenik to može i mora sam da utvrdi preko interneta preko uvidi u APR i sačinjava belešku da je izvršio uvid u javni registar, tako da nema više potrebe da stranka to prilaže. Druga obaveza je da se napravi skica nekog javnog prostora kako će to da izgleda u prostoru i to će se tražiti sada po službenoj dužnosti. Ali, neki službenici će morati da izađu na teren da naprave skicu, tako da neće odjednom da bude sve besplatno i dalje će se naplaćivati takse za neke zahteve“, kazao je Maravić.
On je dodao će se, ipak, smanjiti ukupan trošak pošot se smanjuje broj koraka.
Maravić, ističe, da građane ne interesuje koje su nadležnosti i kako je organizovana uprava i da će sada službenici morati na brz i jednostavan način da razmenjuju podatke.
„Sada je strpljenje potrebno, sa svim opštinskih uprava samo se čuli i dobili uveravanja da su izvršene sve pripreme“, kazao je Maravić.
On je rekao da to ministarstvo priprema i Zakon o elektronskoj upravi, koji će uskoro biti u skupštini.
Marković: Građani samo treba da daju dovoljno podataka o sebi
Načelnica Odeljenja u Upravi za upravne poslove u sedištu MUP-a Nataša Marković je izjavila da danas stupa na snagu odredba Zakona o opštem upravnom postupku na osnovu kojeg građani neće morati sami da pribavljaju izvod iz matične knjige rođenih i druga dokumenta, ali da moraju na šsalteru da daju dovoljno podataka o sebi da bi MUP mogao da im pribavi dokument.
„MUP će za gađane izdavati dokumenta tako što će građani kada budu došli davati dovoljno podataka o sebi da kako MUP mogao po službenoj dužnosti da pribavlja dokumenta odnosno izvode iz matične knjige rođenih i uverenja o državljanstvu“, rekla je Marković za RTS.
Na pitanje da li se to odnosi i na građane koji menjaju stare lične karte za nove biometrijske i kakva je procedura za osobe koje su rođene na Kosovu i Metohiji, Marković je naglasila da se to odnosi na sve građane koji su upisani u službene evidencije Republike Srbije, bez obzira da li su rođeni na području KiM.
„Građani mogu da dođu na šalter, a MUP će po službenoj dužnosti za njih pribavljati dokumenta, ali moram da kažem da građani moraju prethodno da budu upisani u matične knjige rođenih Republike Srbije da bi bili uneti u evrindeciju odnosno Matičnu knjigu rođenih da bi za njih mogli da pribavimo taj dokument“, dodala je Marković.
Foto Tanjug/ O.Toskić, ilustracija