Domovi zdravlja će iz ruku lokalnih samouprava preći u republičku nadležnost, a zatim će doći do spajanja sa obližnjim bolnicama gde god je to moguće, a spajanje je predviđeno Zakonom o zdravstvenoj zaštiti iz aprila prošle godine.
Izmenom plana mreže broj zdravstvenih ustanova sa 357 smanjuje se za bar 20, jer će se svuda gde su dom zdravlja i opšta bolnica u neposrednoj blizini, a ima slučajeva gde dele isto dvorište, oni fuzionisati. Formiranjem zdravstvenih centara, kako objašnjavaju u Ministarstvu zdravlja, specijalistički, lekarski i sestrinski kadar će bolje da se rasporedi.
„Ako smo u domu zdravlja imali jednog ginekologa, pacijente za vreme njegovog odsustva niko nije primao, ni kada su u susednoj zgradi opšte bolnice bila tri ginekologa – pojašnjavaju u Ministarstvu zdravlja. Sad će, formiranjem zdravstvenog centra, lekar sa sekundarnog nivoa moći da radi u ambulanti na primarnom nivou.
Zbog reorganizacije niko neće zbog toga ostati bez posla, jer je zabrana zapošljavanja, tokom šest godina trajanja, dovela i do smanjenja kadrova, posebno u opštim i administrativnim službama, navode Novosti pozivajući se na izvor iz Ministarstva zdravlja.
U zdravstvenom sistemu preživelo je sedam centara, koji su, kao i ostali, osnivani po zakonu iz 1992. godine, a onda zakonom iz 2005. razdvajani.
– U nekim gradovima, Vranju, Užicu, Negotinu, Knjaževcu i Aranđelovcu, imali smo situaciju da smo zdravstvene centre tehnički podelili na domove zdravlja i opšte bolnice, ali su oni faktički nastavili da rade kao kad su jedna ustanova – objašnjavaju u Ministarstvu zdravlja. – Fuzionisanje će sad biti najlakše baš u tim ustanovama.