
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je na Trećem demografskom samitu u Budumpešti da se Srbija suočava sa istim demografskim problemima kao i cela Evropa, da je prošle godine brojčano izgubljen ceo jedan grad veličine Kikinde, da je vlada uvela mere, ali da rezultati još nisu vidljivi. Porodica je oaza iz koje potiče naša sreća, poručio je Vučić.
Aleksandar Vučić je rekao da je Srbija prošle godine izgubila „ceo jedan grad“, budući da je umrlo više od 100.000 ljudi, a rodilo se 63.175, što znači da je demografski minus za godinu dana – 37.680 ljudi.
To znači da je Srbija izgubila grad veličine Kikinde, u kojoj sada živi oko 38.605 stanovnika, rekao je Vučić.
Predsednik je rekao da je prosečna starost u Srbiji 43,2 godine, dok je 20,2 odsto populacije starije od 65 godina.
Kako je rekao, nijedna generacija onih koji su rođeni posle Drugog svetskog rata nije omogućila prostu reprodukciju.
„To nam govori mnogo o suštini problema“, rekao je Vučić.
On je naveo da je Srbija u poslednjih 75 godina imala padove i uspone, periode mira i rata, prosperiteta i ekonomske stagnacije i pada, ali da je natalitet od pedesetih godina dvadesetog veka ispod nivoa potrebnog za „obnovu populacije“.
„To znači da, da bi nas sledeće godine bio isti broj kao danas, broj dece po ženi bi trebalo da bude 2,1, a u Srbiji je 1,48“, rekao je Vučić.
On je naveo da je u Mađarskoj stopa nataliteta 1,49, skoro ista kao u Srbiji, ali da su mere Viktora Orbana dale rezultate.
Vučić kaže da su negativni trendovi prisutni i u bogatim i u siromašnim zemaljama, pa da tako u Srbiji najbogatiji delovi zemlje, najbogatije opštine u Beogradu, imaju najmanje stope nataliteta.
Tako su, kaže, i mere koje su preduzete dale rezultata u najsiromašnijim delovima zemlje.
Za prvih sedam meseci rođeno 741 beba više nego prošle godine
Vučić podseća da je Srbija pokrenula mere za podizanje nataliteta ali da rezultati još nisu toliko vidljivi iako su u odnosu na raniji period ta sredstva ustrostručena.
Ove godine, kako je rekao, imali smo prve male rezultate.
„Prvi rezultati vidljivi su u najsiromašnijim regionima Srbije ali ne i u onim najbogatijim. Nismo u stanju da promenimo svest srednje klase i zato nisam baš veliki optimista i to je jedna od razloga zašto sam ovde – da čujem vas, šta možemo da učinimo zajedno i kako da se izborimo sa tim problemom u budućnosti“, kazao je Vučić.
Naveo je i da je za prvih sedam meseci ove godine rođeno 741 beba više nego prošle, što je blag rast, kao i da je zabeležen rast broja brakova ali da je tu problem to što je prosečna starost ljudi koji stupaju u brak oko 44 godine, zbog čega Srbija izgubi čitavu jednu generaciju.
Podsetio je da je Srbija pre pet godina počela sa teškim reformama jer se nalazila na ivici bankrotstva, ali da danas ima dobar privredni rast, prošle godien 4,5 odsto, da u budžetu ima suficit, da je stopa nezaposlenosti daleko niža nego što je bila pre nekoliko godina.
Takođe je podsetio i da je Srbija učestovala u najvećim ratovima, ali da smo sada „promenilli fokus sa teritorijalnih pitanja na pitana koja se tiču običnih ljudi, bukvalno“, istakao je Vučić.
izvor – RTS,Tanjug