U Mladenovcu će se od 8. do 11. oktobra održati vežba u organizaciji Evroatlantskog koordinacionog centra za vanredne situacije na kojoj će učestvovati oko 800 učesnika iz 32 države, izjavio je brigadni general Ćezare Marineli, šef NATO kancelarije za vezu u Beogradu.
Iako nije reč o vojnoj, nego o vežbi za reagovanje u vanrednim situacijama, pomenuti centar je deo strukture NATO-a i reč je o prvoj takvoj aktivnosti Alijanse u Srbiji.
Marineli je ovo izjavio na konferenciji „Saradnja Vojske Srbije sa oružanim snagama zemalja članica NATO-a”, održanoj u Beogradu u organizaciji Atlantskog saveta Srbije, uz podršku ambasade SAD.
Šef kancelarije NATO-a objasnio je da će spasioci kod Mladenovca uvežbavati spasavanje iz urbanih sredina, medicinsko zbrinjavanje ugroženog stanovništva, ali i reagovanje u slučaju hemijskih akcidenata.
„Tokom 2017. godine Srbija i NATO kao organizacija, ili države članice NATO-a, održali su 20 vežbi”, rekao je Marineli ističući značaj programa „Nauka za mir i bezbednost”, preko kojeg je Alijansa samo tokom prošle godine podržala 10 projekata iz Srbije.
Osim vojnih vežbi, koje uvek privlače posebnu pažnju, vojno zdravstvo Srbije, preko NATO-a, učestvuje u obuci lekara u Iraku, pomažući time u stabilizovanju prilika u ovoj zemlji.
U odnosima sa zapadnim vojnim savezom posebno mesto ima Centar ABHO u Kruševcu, koji ima status partnerskog centra, na raspolaganju je ekspertima za atomsko-hemijsko-biološku odbranu članica Alijanse i njenog programa „Partnerstvo za mir”, u kojem je Srbija aktivna.
Pukovnik Milan Ranković, načelnik Uprave za međunarodnu vojnu saradnju Ministarstva odbrane, istakao je angažman Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama u inostranstvu, odnosno mirovnim misijama UN i EU.
„Trenutno smo prisutni u devet multinacionalnih operacija u kojima je angažovano 279 pripadnika Vojske Srbije i Ministarstva odbrane”, kaže pukovnik Ranković.
On je istakao misiju „Unifil” u Libanu, gde je, u okviru španskog i italijanskog kontingenta, angažovano 177 vojnika iz Srbije. General Marineli je rekao da je pitao svog prijatelja, italijanskog oficira, kako su se pokazali mirovnjaci iz Srbije, a ovaj mu je odgovorio: „Srbi su pravi vojnici”.
Ranković je govorio i o saradnji sa SAD, okosnicom NATO-a, ističući američku pomoć pri opremanju baze „Jug” kao centra za obuku za multinacionalne operacije i saradnju vojnih saniteta prilikom zajedničke vežbe u Angoli.
Pukovnik Daglas Faerti, vojni ataše pri ambasadi SAD u Srbiji, podsetio je na veliki broj oficira VS koji su završili razne nivoe školovanja u Americi. Osim toga, SAD značajno pomažu opremanje inženjerijske čete i pirotehničare VS, koji bi mogli biti angažovani u inostranstvu.
Izaslanik odbrane SAD rekao je da bi se saradnja sa Srbijom mogla dugo ilustrovati statističkim podacima, brojevima vojnika, aktivnosti i sumama novca.
„Ipak, dokaz pravog partnerstva je vežba američke 173. vazdušnodesantne brigade i srpskog 63. padobranskog bataljona održana prošle godine na području Beograda. To je prva vežba u skladu sa SOFA sporazumom (Sporazum o statusu snaga – prim. aut.). Takva vežba je isplanirana i izvedena za samo dve nedelje”, istakao je Faerti.
izvor – Politika
foto – Ministarstvo odbrane