RADIO-TELEVIZIJA ŠUMADIJA - ARANĐELOVAC - 034 723 886

Vučić o KiM: Možemo da prihvatimo kompromis ali ne poniženje

vučic

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je nakon sastanka sa pomoćnikom državnog sekretara SAD Vesom Mičelom da dve države imaju različite stavove o KiM ali da je Mičel „saslušao ono što Srbija ima da kaže, a možda i razumeo“.

Aleksandar Vučić je ukazao da je situacija oko Kosova i Metohije najveća prepreka na evropskom putu Srbije, i da je Srbija zato spremna da razgovara o mogućim kompromisima.

„Ali ma koliko mala, ma koliko Srbija bila nebitna za velike sile, možemo da prihvatimo jedino kompromisno rešenje, ali poniženje sopstvenog naroda i urušavanje sopstvene države ne možemo“, naveo je Vučić i primetio da je svaki kompromis težak ali da to „mora da prihvati i druga i treća strana“.

Podsetio je da je Srbija iz Briselskog sporazuma ispunila sve svoje obaveze – pitanje pravosđa, policije na severu Kosova, civilne zaštite, telekomunikacija.

Predsednik je rekao da je američkom diplomati preneo i stav da je gotovo uveren da Priština neće sprovesti Brisleski sporazum, odnosno formiranje ZSO.

„Albanci su imali samo jednu obavezu koja proističe iz međunarodno-pravnog ugovora a to je uspostavljanje Zajednice srpskih opština. Oni tu jedinu obavezu nisu ispunili. EU i SAD znaju za to i zahvalan sam što je Mičel rekao da je važno da ta obaveza bude ispunjena“, nagalsio je Vučić.

On je istovremeno izrazio uverenje da od tog posla nema ništa, jer da su Albanci hteli da ga ispune u prethodnoh pet godina oni bi to i uradili, „a nisu mrdnuli prstom“.

„Uveren sam da to ni ne nameravaju da učine, a za to su imali i prećutnu saglasnost dobrog dela međunarodne zajednice“, rekao je Vučić.

Da Srbi nisu ispunili bilo šta iz dogovora, istakao je, oni bi se našli pod ogromnim pritiskom.

„To, međutuim, ne govori loše o nama, već o različitim standardima i drugačijem pristupu“, zaključio je predsednik.

Kako je dodao, razgovor s Mičelom je zato i značajan, i predstavlja korak napred, jer je on, naveo je, pokazao poštovanje prema Srbiji i prema njenim građanima, s obzirom da smo se, primetio je, neretko suočavali s drugačijim primerima.

Dodao je da je zahvalan Mičelu na podršci koju je pružio nastavku dijaloga Beograda i Prištine. Predsednik je istakao da je Mičel imao strpljenja da čuje ono što Srbija ima da kaže, iako su pozicije dve zemlje različite, drugačije i udaljene.

Vučić je dodao da su pozicije različite i kada je reč o Kosovskim bezbednosnim snagama ali da se sa Mičelom saglasio da je potrebno da se sačuva mir i da se nastave razgovori pod okriljem EU.

Najviše vremena, prema Vučićevim rečima, posvećeno je situaciji u regionu.

„Istakao sam čvrsto uverenje Srbije da je neophodno očuvati mir i stabilnost, i da nam je potrebna podrška SAD i svih važnih učesnika na svetskoj političkoj pozornici“, rekao je predsednik.

Dodao je da je bilo reči o bilateralnim odnosima, ekonomskim odnosima, reformama i merama fiskalne konsolidacije.

Istakao je želju da će biti više kompanija iz SAD koje će želeti da ulažu u Srbiju i poručio im je da su dobrodošle i da se nada da će razmena biti uvećana.

Zahvalio je Mičelu na poseti Srbiji i istakao da je sa njim imao dobar i otvoren razgovor koji je bio sadržajan po svim pitanjima koja su važna za Srbe i za odnos Srbije i SAD.

SAD podržavaju dijalog Beograda i Prištine 

Mičel je potvrdio da su imali dobar i otvoren razgovor i poručio da Sjedinjene Države podržavaju dijalog Beograda i Prištine i poziva obe strane da sprovedu sve obaveze koje su preuzeli.

„Želimo da se pronađe jedno veliko rešenje za koje smatram i razumem da je i cilj unutrašnjeg dijaloga, koji je pokrenuo predsednik Vučić. Mi smo spremni da slušamo i da pomognemo“, rekao je Mičel i dodao da je protiv rešenja koja bi mogla da ugroze stabilnost i bezbednost regiona.

Ima, smatra, mogućnosti za napredak i rešenje problema koji drže Balkan u prošlosti – promena imena Makedonije, normalizacija odnosa Beograda i Prištine, jačanje vladavine prava, sloboda medija, borba protiv ekstremizma, itd…

Mičel je rekao da je partnerstvo Srbije i SAD veoma staro i da su dve zemlje bile saveznici u dva svetska rata.

„Prošlo je sto godina od kada su SAD stale uz Srbiju i podržale je u borbi u Prvom svetskom ratu. Tada se na Beloj kući zaviorila zastava Srbije kao simbol savezništva i predsednik je tada svakog Amerikanca zamolio da se moli za srpski narod“, rekao je Mičel.

Ukazao je da su stotine hiljada Srba emigrirale i time obogatile kulturu SAD, ali i američke kompanije zapošljavaju radnike u Srbiji i dale su milijardu dolara pomoći za 10 godina, a aktivna je i vojna saradnja dve države.

„Želimo da vratimo u bliskost i saradnju koja je bila deo zajedničke istorije“, naveo je Mičel.

stakao je da se raduje saradnji s predsednikom Vučićem kako bi se ispunili zajednički ciljevi.

„Želimo da se vratimo na staru stazu bliskosti i saradnje. I dalje verujemo da je vizija slobodne i prosperitetne Srbije, u miru sa susedima i integrisana sa Zapadom cilj svih nas“, rekao je Mičel.

izvor – RTS