RADIO-TELEVIZIJA ŠUMADIJA - ARANĐELOVAC - 034 723 886

Deca u Skupštini Srbije govorila o nasilju

Deca u Skupštini Srbije govorila o nasilju
369302

Kao najvažnije aktere u prevenciji i zaštiti od nasilja deca prepoznaju članove svoje porodice, a 53,3 odsto dece ne bi pozvalo policiju u slučaju da vidi nasilje na ulici, podaci su koji su izneti u Skupštini Srbije, gde su deca iskazala svoje mišljenje o problemu nasilju povodom Svetskog dana deteta.

Zaključeno je da se više od 50 odsto dece obraća za pomoć kada se nasilje vrši nad njima, dok je 36,7 odsto dece navelo da problem rešavaju sami.

Deca su o nasilju govorila obraćajući se narodnim poslanicima, predstavnicima vlade, ministru rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Zoranu Đorđeviću, ministarki bez portfelja Slavici Đukić Dejanović, direktoru Unicefa u Srbiji Mišel Sen Lot, direktoru policije Vladimiru Rebiću, kancelariji Zaštitnika građana, kancelariji Poverenice za ravnopravnost, Mreži organizacija za decu Srbije i drugim institucijama.

Ministarka Đukić Dejanović izjavila je da svi članovi društva treba da se potrude da primete, a zatim i prijave nasilje, dok je ministar Đorđević apelovao na sve da se nasilje “mora prekinuti odmah“.

Direktor Unicefa u Srbiji Mišel Sen Lot je izjavio da će Unicef zajedno sa svim nadležnim institucijma nastaviti da se još snažnije bori protiv vršnjačkog nasilja.

Deca su predložila da se u svrhu sprečavanja nasilja organizuje više radionica i obuka za decu, roditelje i nastavnike, zatim da seˇdeca osnaže da prepoznaju i prijavljuju nasilje, kao i da policija, zaposleni u školama i roditelji ispravno i brzo reaguju kada se desi ili prijavi nasilje.

Nekorišćenje mobilnih telefona u školama, reagovanje prilikom internet nasilja i vođenje računa o sadržaju koji se postavlja na društvene mreže preporuke su dece za sprečavanje digitalnog nasilja.

Inicijativu je sprovela organizacija Prijatelji dece Srbije, a sastavni je deo projekta „Zaštita dece od nasilja i promocija socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj“.

Projekat finansira Evropska unija, a sprovodi se u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Unicefom.

Izvor: RTS

Foto: Tanjug